Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Jak powstaje czekolada? Z czego jest zrobiona?

Jak powstaje czekolada? Z czego jest zrobiona?

Niewiele osób ma świadomość tego, jak dużym i skomplikowanym przedsięwzięciem jest proces produkcji czekolady. Wieloetapowe działania przy wykorzystaniu wielu profesjonalnych maszyn i specjalistycznych urządzeń sprawiają, że produkcją czekolady mogą zajmować się tylko największe koncerny, które dysponują odpowiednio dużą wiedzą i zasobami finansowymi. Warto także wiedzieć, że powstawanie czekolady to także proces, w którym wykorzystuje się firmowe know-how, czyli autorskie receptury poprawiające smak czekolady pod postacią płynną bądź stałą. Z czego składa się czekolada i jak jest zrobiona? Warto poznać odpowiedzi na te pytania w poniższym wpisie.

Proces produkcji czekolady krok po kroku – pierwsze etapy

Odpowiedź na pytanie z czego składa się czekolada warto rozpocząć od procesu zrywania ziaren kakaowca, czyli owoców niewysokich drzew, które w naturze rosną głównie w lasach Ameryki Środkowej oraz Północnej. To pierwszy czynnik, który w ogromnym stopniu wpływa na smak czekolady, gdyż smak ziaren różni się w zależności od gatunku oraz lokalizacji czy nawet ilości promieni słonecznych w skali roku. Zerwane ziarna poddaje się procesowi wstępnej obróbki w postaci fermentacji, która ma za zadanie wydobyć z nich pełnię smaku oraz aromatu, dlatego ma ogromne znaczenie. Ciekawostką jest fakt, iż podczas tego procesu kolor ziarna z kremowego zmienia się na purpurowy. Kolejnym etapem jest suszenie sfermentowanych ziaren na słońcu, co umożliwia wyciągnięcie z nich nadmiaru wody i przygotowanie do kolejnego etapu – prażenia. Następuje wówczas wyciągnięcie z ziaren czekoladowego aromatu, co stanowi pierwszy krok do uzyskania czekolady znanej nam ze sklepowych półek. Proces produkcji czekolady na wczesnych etapach kończy mielenie prażonych ziaren, czego efektem jest powstanie miazgi kakaowej, czyli w praktyce najważniejszego składnika każdej czekolady.

Opis produkcji czekolady – kolejne kroki do uzyskania pełni smaku

Miazga kakaowa jest finalnym składnikiem każdej czekolady, dlatego należy ją przetransportować do innych zakładów ostatecznej produkcji i formowania. Warto bowiem wiedzieć, że procesy wymienione w powyższym akapicie realizuje się zazwyczaj w miejscu zerwania owoców kakaowca, zaś sam proces powstawania czekolady finalizuje się już w fabrykach, które wykorzystują zamówioną przez siebie miazgę kakaową we własnym zakładzie. Miazgę kakaową roztapia się w stosunkowo wysokiej temperaturze, aby w efekcie uzyskać półpłynną masę, którą łączy się z wieloma innymi składnikami poprawiającymi smak i wartości odżywcze. Producent dodaje w tym kroku między innymi cukier oraz tłuszcz kakaowy oraz mleko, ale tylko w przypadku czekolad mlecznych.

Jak powstaje czekolada? Ostatnie etapy jej produkcji

Po zakończeniu procesu miksowania następuje walcowanie. Podczas tego etapu powstaje masa składająca się z mikroskopijnych cząsteczek o średnicy kilkudziesięciu mikrometrów, których nie da się wyczuć osobno na podniebieniu. Etap ten ma kilka podstawowych zalet. Wpływa korzystnie na smak zmniejszając ilość goryczy i umożliwia odparowanie z masy nadmiaru wody oraz kwasów lotnych, a także ułatwia przeprowadzenie kolejnego kroku do uzyskania pysznej czekolady – konszowania. Proces ten następuje szereg różnych reakcji, które wpływają na ostateczny smak oraz aromat czekolady i dlatego też bywa oceniany jako najważniejszy etap produkcji tego wyśmienitego przysmaku. Proces ten trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin i różni się w zależności od rodzaju czekolady.

Prawie gotowe!

Po przejściu przez masy procesu konszowania następuje temperowanie, czyli etap poddawania masy na działanie skrajnych temperatur. Podczas tego kroku następuje uzyskanie przez czekoladę odpowiedniego stopnia nabłyszczenia oraz kruchości. Proces produkcji czekolady zamyka formowanie, czyli nadawanie masie odpowiedniego kształtu poprzez aplikację masy do forem o odpowiedniej wielkości i kształcie.

Wpływ procesu produkcji czekolady na jej smak

Wiemy już z czego powstaje czekolada i jak wygląda opis produkcji, nie wiemy jednak jak wszystkie te kroki wpływają na jej ostateczny smak. Czekolada w założeniu powinna być pozbawiona intensywnej kwaskowatości oraz nietypowej goryczki, dlatego też wszelkie procesy związane z jej obróbką są długotrwałe i czasochłonne, lecz mają znacznie mniejsze natężenie. Tylko w ten sposób można „wyciągnąć” z masy same pozytywne aspekty. Ponadto producenci czekolady zwracają ogromną uwagę także na jej kruchość i łamliwość, dlatego też wieloetapowe rozgrzewanie i chłodzenie masy jest rozłożone w odpowiednio długim czasie. Pośpiech w procesie produkcji czekolady nigdy nie jest dobrym doradcą. W sklepach bardzo często spotyka się znacznie tańsze czekolady, które w przeciwieństwie do prawdziwych czekolad nie powstają z masła kakaowego, a z tłuszczy nasyconych. Takie czekolady mają bardzo nieatrakcyjny smak i aromat, dlatego za wszelką cenę należy ich unikać także ze względów zdrowotnych, gdyż podwyższają poziom cholesterolu.

All comments

Leave a Reply